סיסטם דיינמיקס (SD) System Dynamics
לניהול וחיזוי סביבה מורכבת

אנו חיים בעולם מורכב, אך מחפשים באופן תמידי פתרונות נוחים וגמישים (agile) לניהול וחיזוי סביבה מורכבת, ביעילות ותוך עמידה בנורמות שירות רצויות, אשר מקלות על קבלת החלטות. 

סיסטם דיינמיקס System Dynamics (SD), הינה שיטה לניתוח מערכות מורכבות לאורך זמן.
מערכות מורכבות הינן מערכות המכילות מספר רב של משתנים אשר משפיעים אחד על השני. SD מאפשר לנו לשנות מספר משתנים במקביל ולראות מיידית את ההשפעה הכוללת על מערך מרכב. ניתן לראות דוגמה ליישום המודל על מערכת מורכבת שיישמה ERGO לאחרונה במערכת הבריאות, בפרויקט לניתוח השפעת מתווה קיצור תורנויות לילה של המתמחים בבתי החולים מ- 24 שעות ל- 16 שעות על תקנים. 

מודל  SD פותח באוניברסיטת MIT בשנות ה-50 בכדי לדמות ולייצר סימולציות של מערכות מורכבות.  

ניתן לראות יישומים של SD במגוון תחומים כלליים כגון: רפואה, קיימות, חקלאות, כלכלה. כמו כן, ניתן לראות יישומים גם במגזר העסקי בניהול משאבי אנוש, תכנון משמרות ועומסי עבודה, תחבורה, ניהול פרויקטים, ניהול שרשראות אספקה ועוד.
ארגונים מובילים בעולם עשו שימוש במודלים שונים של SD לאורך השנים. 

חברנו בארגו לדר’ שי רוזנס בנושא. יחד אנו מבצעים ניתוח של מערכות מורכבות במודל SD באמצעותו ניתן לקבל החלטות אסטרטגיות ועסקיות ולשפר את הביצועים במדדי ההצלחה (KPI) של הארגון. ביישום האסטרטגיה באמצעות מודל SD לקיצור תורנויות המתמחים, המודל מאפשר בחינה של אין סוף סימולציות לתיאור המציאות על ידי לחיצת כפתור, דבר אשר ללא שימוש במודל, היה מתאפשר רק באמצעות עבודת ניתוח ידנית עבור כל סימולציה מחדש. סיפור לקוח: קיצור תורנויות לילה של מתמחים במחלקות בית חולים

גלילה לראש העמוד